Henderson County Union Troops Grave Sites

This is a listing of grave sites of the men who were residents of Henderson County at the time of the Civil War and who enlisted in the Union Army.

Henderson County

Beulah Baptist Church Cemetery (Big Willow)
1. Blythe, George Fidelio (1918)
2. Blythe, Gilford (Guilford) Sentelle Jefferson (1880)
3. Blythe, Robert O. (1866)
4. Cantrell, Levi (1873)
5. Huggins, Otis Milton (1908)
6. Mace, James Fleming (1922)
7. Mace, Solomon Armstrong (1933)
8. Orr, Robert Franklin (1914)

Boylston Baptist Church Cemetery (Mills River)
1. Patton, Robert W. (1896)
2. Simpson, William W. (1917, unmarked)

Crab Creek Baptist Church Cemetery
1. Evans, James L. (1919)
2. Huggins, John Boone (1867)
3. Jones, Solomon (1938)
4. Osteen, Elijah (1896)
5. Raines, William C. (1925)

Crossroads Baptist Church Cemetery (Zirconia)
1. Jones, Levi (1929)

 Dana United Methodist Church Cemetery
1. Blackwell, Francis M. (1917)
2. Blackwell, John J. (1889)
3. Blackwell, Thomas (1888)
4. Duncan (Dunkin), Alfred J. (1909)
5. Hammett (Hammit), James V. (1919)
6. Taylor, Jeremiah M. (1889)
7. Young, Lynch (1908)

Edneyville United Methodist Church Cemetery
1. Clark, James Edwin (1928)

Freeman Family Cemetery (Tuxedo)
1. Heatherly, Merritt R. (1876)

Friendship Baptist Church Cemetery (Saluda)
1. Stepp, Alfred (1910 in Polk County)

Holly Springs Baptist Church Cemetery (Crab Creek)
1. Hamilton, Joseph (1887)
2. Hamilton, Robert Franklin (1923)
3. Hamilton, Voltaire (V.C.V.) (1908)
4. Patterson, Drury (Drewry) Wilson (1904)
5. Shipman, Edward (1916)

Hooper’s Creek Baptist Church Cemetery
1. Garren, Anderson (1877)

Jones Cemetery at Upward
1. Jones, Hiram King (born 1848, died 1909 in Polk County)
2. Jones, James M. (1907)
3. Jones, John (Jr.) (1907)
4. Jones, John (Sr.) (1864)
5. Jones, Robert T. (1908 in Polk County)
6. Tabor, Govan (1897)

Justus Family Cemetery (Etowah)
1. Justus, Jesse Richardson (1876)
2. Justus, William Riley (1926)

King’s Grove Baptist Church Cemetery (Edneyville)
(Hiram King Family Cemetery)
1. Morrison, Jonathan (1904)

Liberty Baptist Church Cemetery (Edneyville)
1. Merrell, Alexander (1869)
2. Merrell, Eli McMinn (1916)

McCrary Family Cemetery (Crab Creek)
1. McCrary, Adolphus (1915)

 Mills River Presbyterian Church Cemetery
1. Anderson, William Warren (1876)

Mills River United Methodist Church Cemetery
1. Swangim (Swayngim), John B. (1866)

Moore’s Grove United Methodist Church Cemetery (Clear Creek)
1. Gilreath, Manson H. (1919)

Mount Gilead Baptist Church Cemetery (Mills River)
1. Stuart, Thomas M. (1927)

Mount Moriah Baptist Church Cemetery (Edneyville)
1. Marshall, Thomas J. (about 1896)

Mountain Home Baptist Church Cemetery (Edneyville)
1. Merrell, John Alexander (1912)

Mountain Page Baptist Church Cemetery
1. Pace, William Jonas (about 1918)

Oak Forest Cemetery (Etowah)
1. Weese, John W. (1900)

Oakdale Cemetery (Hendersonville)
1. Hamilton, Solomon Washington (1910)
2. Patterson, (Martin) Luther Calvin (1932)

Old Salem Baptist Church Cemetery (Fletcher First Baptist)
1. Watkins (Wadkins), Henry C. (1925, unmarked)

Pleasant Hill Cemetery (near Crab Creek)
1. Drake, Hezekiah D. (1920)
2. Drake, John Bryson (1917)
3. Drake, Nathan M. (after 1900)
4. Drake, Richard T. (1930)

Refuge Baptist Church Cemetery (Dana)
1. Brock, James (1887)
2. Case, William S. (1904)
3. Gibbs, Elias Madison (1921)
4. Hood, Perry Newton (1875)
5. Justice, Robert Monroe (1926)
6. Osteen, Robert Valentine (1919)
7. Shipman, John Bailis (1924)
8. Staton, Jesse A. (1908)
9. Stepp, Robert M. (1920)

Sentell Family Cemetery (Big Willow)
1. Osteen, John C. (Calvin) (1864)
2. Osteen, Luke (1899)
3. Sentell, Jesse B. (1910)
4. Sentell, John E. (1864)

Shaw’s Creek Methodist Campground Cemetery (Horse Shoe)
1. McClain, Rufus T. (1905)

Sitton-Gillespie Family Cemetery (Mills River)
1. Gillespie, Philip (1864, memorial marker)
2. Gillespie, Wilson (1864, memorial marker)
3. Sitton, Silas C. (1912)

Stepp Family Cemetery (Golden Hill)
1. Stepp, John Henry (1893)

Stepp Family Cemetery (Red Hill)
1. Stepp, Abraham T. (1893)

Stepp Family Cemetery (Round Hill)
1. Stepp, Reuben Miller (1907)

Stuart Family Cemetery (Mills River)
1. Stuart, Melvin M. (1921)

Thompson Family Cemetery (Green River)
1. Heatherly, Moses (1890)

Tracy Grove Baptist Church Cemetery
1. Clark, William Nicholas (1925)
2. Huggins, Lankford (1918)
3. McMurray, Andrew W. (1914)

Whitaker Family Cemetery (Mills River)
1. Whitaker, Solomon (1895)

Unknown
Persons with information on the grave sites of the following Union soldiers are asked to e-mail jenniekz@gmail.com
1. Fowler, John M. (1866)
2. Fowler, Martin M. (after 1900)
3. Heatherly, David (1865)
4. Parris, Henry (after 1880)
5. Shipman, Alexander (about 1885)
6. Shipman, John Moses (1899)
7. Shipman, John Toadman, Jr. (1865)
8. Shipman, Marion P. (after 1900)

Outside Henderson County

 Arkansas
1. Taylor, Jeremiah M. (1914, Sevier County)

Buncombe County, NC
1. Burnett, Edward Pinckney (1929)
2. Carland, Franklin B. (after 1910)
3. Fullam, Alberter (Albert) W. (1926)
4. Nelson, Elisha K. (1910)
5. Osteen, Solomon D. (1920)
6. Tow, Samuel M. (1930)

California
1. Camp, James Jefferson (1912, Los Angeles)

Georgia
1. Loftis, Robert M. (after 1900, Union County)

Greenville County, S.C.
1. Cantrell, John (1906)
2. Osteen, Richard Sentelle (1913)

Haywood County, NC
1. Jones, Hezekiah (1917)
2. Kuykendall, Jesse Isaac (1907)

Illinois
1. Liverett, Jesse L.C. (1890, Saline County)

Iowa
1. Collins, Thomas (1916, Pottawattamie County)

Kansas
1. Morrison, David M. (1916, Coffey County)

 Kentucky
1. Allen, John J. (1929, Whitley County)
2. Swangim (Swayngim), Thomas (1891, Bell County)

Montana
1. Shipman, Francis Alexander (1913, Gallatin County)

Oklahoma
1. Lofton (Loflin), Harrison A. (Harris A.)
2. Shipman, Anderson F. (1911, Washita County)
3. Stepp, William Henry (1925, Cherokee County)
4. Taylor, John D. (1921, Cherokee County)

South Dakota
1. Patton, William L. (S.) (after 1900, Pine Ridge Indian Reservation)

Tennessee
1. Bullington, Frederick Frank (after 1890, Knox County)
2. Kuykendall, (William) Alfred (1919, Greene County)
3. Loftis, Frederick (1932, Hamblen County)
4. Loftis, Hosea Decatur (1908, Knox County)
5. Loftis, John H. (after 1880, Knox County)
6. Osteen, Elisha (1864, Knox County, Knoxville National Cemetery)
7. Sentell, William R. (1906, Greene County)
8. Shipman, James S. (after 1870, Sevier County)
9. Shipman, Jesse (L. or S.) (after 1900, Johnson County)
10. Shipman, John W. (1910, Bradley County)

Texas
1. Jones, Thomas (after 1870, Ellis County)
2. Jordan, Stephen Decatur (1915, Delta County)
3. Kuykendall, Jahew Chastin (1915, Callahan County)

Transylvania County, NC
1. Drake, John H. “Kimzey” (1915)
2. Kilpatrick, William P. (1929)
3. Kuykendall, Thomas M. (1925)
4. McCall, Alexander Govan (1926)
5. Reese, Alson E. (1913)
6. Sentell, James Lewis (1864)
7. Shipman, Caleb (1926)
8. Shipman, William Merrell (1917)
9. Smith, John Erwin (1909)

U.S. National Soldiers Home – Washington, Tenn.
1. Spain, James N. (1914)

Unknown
Persons with information on the grave sites of the following Union soldiers from Henderson County are asked to e-mail jenniekz@gmail.com
1. Cross, Joseph
2. Hammons (Hammond), James W.
3. Jones, Robert T.
4. Sentell, David J. (possibly 1865)
5. Sentell, Guilford